
Czarnogóra jest 44. państwem wspierającym Kapitał Wieczysty FundacjiAuschwitz-Birkenau. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagładzie Auschwitz.
Wsparcie Czarnogóry wyniesie 22.300,00 euro i jest ono częścią łącznego wkładu państw byłej Jugosławii, który opiewa na milion euro. Umowę w tej sprawie podpisano 9 czerwca 2026 r. w ambasadzie Czarnogóry w Warszawie.
–„Zachowanie autentyzmu Auschwitz to nie jest zadanie dla jednego narodu czy instytucji – to nasza wspólna odpowiedzialność za trudną pamięć, którą niesiemy jako międzynarodowa społeczność. Gest Czarnogóry i pozostałych państw regionu udowadnia, że solidarność w obliczu historii jest fundamentem, na którym budujemy bezpieczną, europejską przyszłość.” – podkreślił Wojciech Soczewica, dyrektor generalny FAB.
Ambasador Veljko Milonjić wyraził zadowolenie z podpisania umowy. Podkreślił, że zawarte porozumienie stanowi ważny krok w kierunku wzmacniania współpracy i budowania trwałych relacji między Czarnogórą a Fundacją Auschwitz-Birkenau.
Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest między innymi finansowanie Globalnego Planu Konserwacji – wieloletniego programu zabezpieczenia wszystkich pozostałości poobozowych. Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń.
Począwszy od 2012 r. Fundacja przekazała do Muzeum na działania konserwatorskie już ponad 172 miliony złotych, w tym w 2025 r. – 24 mln złotych. Wartość Kapitału Wieczystego Fundacji wynosi ponad 754 miliony złotych."